Ordförandebeslut av humanitära skäl

Socialnämndens ordförande Robert Skoglund (S) har tagit ett ordförandebeslut om att ensamkommande ungdomar som ska avvisas får bo kvar i kommunens HVB-hem, i stället för att fraktas till Migrationsverkets boenden.

Socialnämndens ordförande Robert Skoglund (S) slår fast att han värnar om de ensamkommande ungdomarna som finns i kommunens HVB-hem, och därför ska de, enligt ett ordförandebeslut, få stanna kvar även om de får ett avvisningsbeslut.

Socialnämndens ordförande Robert Skoglund (S) slår fast att han värnar om de ensamkommande ungdomarna som finns i kommunens HVB-hem, och därför ska de, enligt ett ordförandebeslut, få stanna kvar även om de får ett avvisningsbeslut.

Foto: Bäck Klas-Göran

Övrigt2017-02-06 20:11
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I fredags tog Robert Skoglund ett ordförandebeslut om att ensamkommande kommunplacerade asylsökande ungdomar ska kvarstå i kommunens verksamhet.

Ett beslut fattat i humanismens tecken, enligt Skoglund.

När Migrationsverket fattat beslut om avslag av en asylansökan ska personen direkt flyttas till något av Migrationsverkets boenden.

‒Det kan vara var som helst i landet där Migrationsverket har sina boenden i väntan på att avslaget ska verkställas och ungdomen avvisas.

Skoglund framhåller att han ser hur dåligt många av de ensamkommande mår i väntan på besked, och är också orolig för att en omtumlande flytt av en ungdom "på dagen" kan bli en utlösande faktor till att ta sitt liv. Något som har skett vid flera tillfällen på andra platser i landet under senare tid.

För tillfället har Migrationsverket stoppat åldersbedömning av ensamkommande ungdomar till dess nya riktlinjer kommer. Men för dem som fyllt 18 år och fått ett avvisningsbesked gäller normalt direkt förflyttning till Migrationsverkets boende.

Det är här som Skoglund satt ner foten och beslutat att i Vingåkers kommun får avvisade ungdomar stanna kvar i det kommunala HVB-boendet.

‒Jag har tagit beslutet akut eftersom jag är orolig för avvisade ungdomar ska ta livet av sig.

Migrationsverket får agera själv för att hämta en avvisad ungdom till något av sina boende. Kommunen skickar inte iväg någon, slår Skoglund fast.

Skoglunds ordförandebeslut gäller till dess att nämnden har sitt sammanträde om några veckor. Då ska nämndens ledamöter besluta i frågan.

Vad kommer det att kosta kommunen att hålla kvar avvisade ungdomar? Initialt ingenting, betonar Skoglund.

‒Men rör det sig om två-tre innebär det initialt inga kostnader eftersom vi har kvar samma personalstyrka och lika stora lokaler. Blir det fler så kommer det att påverka ekonomin med 1900 kronor per dygn och avvisad ungdom.

Åldersbedömning

Migrationsverkets har från 18 februari beslutat att väntar med att fatta beslut i ärenden där det finns behov av en medicinsk åldersbedömning fram till dess att Rättsmedicinalverkets nya ordning finns på plats.