Nya ägare till hus i Bie, Katrineholm - 1 400 000 kronor blev priset

Nu är det klart vem som köpt huset på Torsbovägen 7 i Bie, Katrineholm av Monica Margareta Larsson.

Torsbovägen 7

Torsbovägen 7

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-08-02 11:36

Nya ägare är Maria Emeli Viola Jakobsson, 36, och Tom Peter Johansson, 52. Priset blev 1 400 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i juli 2024. Huset är byggt 1967 och har en boyta på 97 kvadratmeter.

I våras såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Steiners Väg 8B. Där landade priset på 1 200 000 kronor för det 87 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Sök själv bland alla lagfarter

De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Bieåsen 9, som gick för 1 950 000 kronor.

Under samma period har det sålts 137 bostäder i postorten Katrineholm. Priset per kvadratmeter är 21 911 kronor.

Priserna på villor i Katrineholms kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

För länet har priserna stigit med 4,9 procent under perioden.

Samma siffror för senaste året är 2 procents prissänkning i Katrineholms kommun och 3 procents ökning i länet.

I snitt måste du betala 21 857 kronor per kvadratmeter i Katrineholms kommun, mot 28 864 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Karta: Katrineholms kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!