Husets byggår är 1986 och det har en boyta på 107 kvadratmeter. Säljare är Leif Erik Lundberg. Ägarbytet gjordes i februari 2025 och prislappen blev 2 600 000 kronor.
En dryg kilometer därifrån såldes för bara två månader sedan ett annat hus, på Tallvägen 17. Priset blev där 1 100 000 kronor, för ett något mindre hus på 103 kvadratmeter.
De senaste tolv månaderna har det sålts sju hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Ekensbergsvägen 1, som gick för 6 150 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.