Köpare är Anna Maria Andrea Blendulf, 41, och Per Helge Joakim Blendulf, 50, från Stockholm och säljare är Björn Tore Wallin och Inga Lena Jeanette Wallin. Köpet blev klart i juni 2024 och priset blev 1 900 000 kronor. Huset har en boyta på 106 kvadratmeter.
Lite mindre än en kilometer därifrån såldes i mars en fastighet, på Skjutsarvägen 2. Där landade priset på 9 000 kronor.
Sök själv bland alla lagfarter
De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Kolgårdsvägen 10, som gick för 950 000 kronor.
Under samma period har det sålts 64 bostäder i postorten Flen. Priset per kvadratmeter är 19 619 kronor.
Priserna på villor i Flens kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 4,9 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 5 procents ökning i Flens kommun och 3 procents ökning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 18 235 kronor per kvadratmeter i Flens kommun, mot 28 864 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.