Nya ägare är Carl Niklas Erik Olof Waller och Ingrid Alice Maria Malmbjer, båda 31 år, boende på Hantverkaregatan i Katrineholm. Priset blev 2 000 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i februari 2024. Huset är 105 kvadratmeter stort och byggdes 1942.
Alldeles i närheten såldes nyligen ett annat hus, på Jämtlandsgatan 25. Där såldes ett 70 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 100 000 kronor.
Sök själv bland alla lagfarter
De senaste tolv månaderna har det sålts 23 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Åsliden 29, som gick för 5 550 000 kronor.
Under samma period har det sålts 128 bostäder i postorten Katrineholm. Priset per kvadratmeter är 21 549 kronor.
Priserna på villor i Katrineholms kommun har sjunkit med 4,7 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna sjunkit med 3,0 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 7,7 procents prissänkning i Katrineholms kommun och 5 procents prissänkning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 20 125 kronor per kvadratmeter i Katrineholms kommun, mot 25 766 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.