Katrineholmspubliken svek återigen
Efter Robert Karlsson Challange på måndagen är det återigen dags att ställa sig frågan vad idrottspubliken i kommunen kräver för att sluta upp.
KVBS fick under den gångna elitseriesäsongen känning av publiksveket. Värmbols FC är hårt drabbat i sitt seriespel och enda undantaget som jag ser det var KVK:s damer under SM-slutspelet.
Att bara 300 personer infann sig på Jättorp för att ta del av en uppvisning av sällan skådat slag måste ses som en missräkning för arrangerande Katrineholms Golfklubb.
Förvisso var ovissheten om publikintresset stor inför arrangemanget, men det fanns en förhoppning om en fyrsiffrig publiksiffra.
Förvisso var huvudpersonen, Robert Karlsson, relativt nöjd med uppslutningen men om det blir en uppföljning av arrangemanget så har han en förhoppning om betydligt fler åskådare.
Under den efterföljande presskonferensen pratade han om marknadsföring och måhända var en bristfällig marknadsföring en förklaring till att storpubliken inte infann sig.
Men de som kom fick uppleva golfspel när det är som allra bäst och dessutom bjöd såväl Robert Karlsson som hans tourkollega Alexander Norén på sig själva under resans gång.
Båda två har en sak gemensamt. De är inte bara skickliga spelare. De har också glimten i ögat båda två och detta faktum bidrog till att arrangemanget växte till en ännu högre nivå.
Även om publiken inte slöt upp den här gången så hoppas jag att arrangemanget återkommer i en eller annan form.
Att få se världsstjärnor live måste på sikt gynna återväxten inom golfen och det är bara att hoppas att ansvariga i Katrineholms Golfklubb inte ger upp efter det här tappra försöket att få soffliggarna att ge sig ut till Jättorp.
Lite smolk i en positiv glädjebägare blev dock den clinic som inledde dagen. Speakern Lars Härnström i all ära, men frågan är väl om inte mikrofonen skulle ha tillhört duon Norén och Karlsson så att publiken hade hört vad de båda har för hemligheter för att nå framgång.

































