Dahlström vill ge unga framtidstro
Göran Dahlström är socialdemokrat och har alltid varit det och lär alltid förbli det.
– Mina politiska värderingar har blivit starkare med åren.
Göran Dahlströms aktiva politiska bana började för 20 år sedan när barnen var små, och genom en grannes förfrågan engagerade Dahlström sig i dåvarande skolstyrelsen. Han blev senare utbildningsnämndens ordförande vilket han var i 13 år.
Snabbt inhopp
Februari 2006 blev han hastigt nytt kommunalråd och han fick hoppa rakt in i valrörelsen.
– Det var tufft, men där fick jag igen lite av idrotten då jag jobbat som idrottsledare i många år, och nu var det match!
Det gick bra för Dahlströms del. Han fick 1 235 personröster vilket är rekord i Katrineholms valhistoria.
– Jag fick ett bra stöd i mitt ledarskap.
Just det här med ledarskap, hur tror han att hans ledarstil uppfattas?
Inte rädd ta beslut
– Lite olika, men jag tror ändå att de flesta uppfattar mig som en ledare som inte är rädd för att ta beslut. Jag kan nog uppfattas som tuff och bestämd men jag kan även lyssna och ändra mig. Och den förmågan har jag blivit bättre på med åren.
– Jag är tryggare i ledarskapet och det gör att jag kan tänka om.
Dahlström framhåller att även om han är socialdemokrat ut i fingerspetsarna, sprungen från ett arbetarklasshem med far på SKF och mor på Posten, ”tycker han inte om allt” som (S) säger och gör.
– Nej, jag älskar inte allt...
Inför det stundande valet finns det tre frågor som står
Göran Dahlström mycket nära.
Det är ungdomsarbetslösheten.
Vill satsa på ungdomar
– Vi måste ge ungdomen en framtidstro. Det är därför vi satsat extra miljoner på att ge alla feriearbete, och för att få fram praktikplatser. Och vi ska fortsätta att satsa trots det är ett statligt uppdrag.
Det är att värna om de gamla,
sjuka, barnen och de med funktionsnedsättning. Det vill säga kommunens kärnverksamheter. De ska förbli i kommunens regi, och inte läggas ut på entreprenad.
– Vi är tydliga med att vi inte tänker sälja ut gamla, sjuka och barn till lägstbjudande.
Och det tredje är att fortsätta utveckla Katrineholms kommun.
Utvecklingsläge
– Vi har ett utvecklingsläge som är fantastiskt. I sex år i rad har vi haft ett plusresultat i ekonomin. Det byggs bostäder, handeln växer och vi har fått nya jobb och det skapar i sin tur förutsättningar för att få in nya resurser och pengar i kommunen för att stärka kärnverksamheterna.
Med en mandatsituation på minsta möjliga marginal (26-25) finns det en osäkerhet inför valet, men samtidigt känner han en ”kamplust för att vinna”.
– Det är aldrig färdigt förrän domaren blåser av matchen, säger han i ett av många sportrelaterade uttryck under intervjun.
– Vi måste jobba stenhårt och vi vill fortsätta för att fullfölja för att göra det ännu bättre för Katrineholm. Vi har aldrig haft ett bättre läge.
Fakta/Bakgrund
Göran Dahlström
Bor: Villa Skalltorpsgatan i Katrineholm
Familj: Fru Gullivi, 3 barn
Inkomst: 629 600
Antal personvalskryss i valet 2006: 1 235 röster
Fyra snabba
Vad läser du för bok just nu?
Tre sekunder av Roslund och Hellström.
Nämn en politisk förebild:
En kombination av mina två föregångare Göran Persson och Marita Bengtsson.
Svensk husmanskost eller
exotisk mat?
Svensk husmanskost.
Vad gör du helst en ledig
lördagskväll?
Tillbringar med familjen.


























































