Slut med takläckor i Äsköpings torgbodar
Relaterat
Det är staten tillsammans med länsstyrelserna som genom projektet Hus med historia finansierar byggnationer och upprustningar av Sveriges hembygdsgårdar. Julitas hembygdsförening är en utav dem som har fått bidrag.
- Det är en riktig gåva och vi är otroligt tacksamma för att den kom, säger Gunilla Thorstensson, styrelseledamot i hembygdsföreningen.
Torgbodarna i Äsköping ägs av kommunen men vårdas av hembygdsföreningen. Bidraget på 121- 000 kronor används i huvudsak till att göra i ordning bodarnas tak. Ett arbete som främst innebär att ta ner tegelpannorna, sortera dem, och försöka använda bara en sorts tegel på varje tak.
- Vi har hittat elva olika sorters tegel, säger Gunilla Thorstensson som också berättar att det en gång i tiden fanns fyra tegelbruk i Julita, Äs, Gimmersta, Julita gård och Fogelstad.









































