KD vill ha värdighetsgaranti och pendlarstöd
Kristdemokraterna vill ha vad de kallar en värdighetsgaranti i äldreomsorgen. Det ska vara ett skriftligt dokument där det sätts på pränt vad kommunen lovar att uppfylla.
I dag är resurserna för små i äldreomsorgen, anser Joha Frondelius som tycker att det alltid ska finnas möjlighet för hemtjänstpersonal att sitta ned och prata med de äldre i åtminstone fem minuter. För att få mer resurser till de äldre måste kommunen prioritera sin kärnverksamhet och skära i andra, mindre nödvändiga saker, anser han.
Som Katrineholms-Kuriren kunde berätta i gårdagens tidning utesluter KD inte heller att det kan bli nödvändigt med en skattehöjning i kommunen.
För att minska ungdomsarbetslösheten vill Kristdemokraterna i Katrineholm införa ett pendlarstöd till unga som får jobb utanför kommunen.
Kommunen skulle kunna subventionera pendlarkort för unga, enligt Joha Frondelius. Exakt hur detta ska utformas och vad det kan kosta kommunen är inte utrett. Men Frondelius menar att ett pendlarstöd skulle kunna leda till minskade kostnader för socialbidrag.
Läs mer i Katrineholms-Kuriren den 3 augusti!


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 sep 2010 20:16 nöjd med KD:s politik (Ej registrerad)
Bra förslag från Kristdemokraterna i Katrineholm! Precis vad som behövs både för unga och äldre!
Skrivet 2 sep 2010 22:59 FB (Ej registrerad)
Två fantastiskt bra förslag från Frondelius! Nu röstar vi bort socialdemokraterna med sina stängningar av landsortsskolor, spritnotor och inavel. Istället tar vi in nya idéer för hur Katrineholm åter ska kunna börja blomstra.
Skrivet 3 sep 2010 08:16 Marie-Louise Forslund Mustaniemi (Ej registrerad)
Bra jobbat Joha och Marian! Hoppas ni får många röster!
Skrivet 3 sep 2010 09:53 Jan Larsson (Ej registrerad)
Bra förslag från er , ätligen något nytt och utvecklande. Garantin kan bli ett bra mått på om kvalite uppnås. Pendlarstödet , är också helt rätt . Finns naturligtvis en gränsdragnig där som kan bli knepig men . Men driv den frågan hårt . jan
Skrivet 3 sep 2010 11:37 P (Ej registrerad)
Ett kommunalt pendlarstöd är olagligt. Frondelius vill alltså bryta mot lagen. Hur vore det att få regeringen att sluta diskriminera unga istället?
Skrivet 3 sep 2010 16:02 Jan Larsson (Ej registrerad)
DEt finns så vitt jag kan se ,inte något olagligt i att ge ett pendligsstöd . Det går säkert att hitta ett regelrätt system för det . Däremot kan man inte utforma det så att varje enskild individ ges stödet rakt upp och ner , Kommunen kan tillexempel köpa årskort eller månadskort , eller gå in med direkt stöd till SJ . Ser ingen fara med det .Det viktiga är att nu snabbt utrda hur ett stöd kan utformas , finns viljan så går det mesta att lösa.
Skrivet 4 sep 2010 06:30 Daniel Andersson (Ej registrerad)
Man har redan rätt till avdrag för resor till och från arbetet i deklarationen. Nu höjde ju Alliansen gränsen för hur mycket man ska pendla för innan man har rätt till återbäring. Är det här något sätt att försöka ställa det misstaget tillrätta?