Dahlström vill ha flyktingstopp
Kommunstyrelsens ordförande Göran Dahlström (S) vill säga upp kommunens avtal om flyktingmottagande.
I dag har Katrineholms kommun ett avtal med staten om att ta emot 100 flyktingar per år. Men Katrineholm tar emot fler flyktingar än så och nu vill Dahlström säga upp avtalet.
– Vi har tagit emot betydligt fler än vårt åtagande. Vi har tagit emot över 200 varje år genom att vi också har många anhöriginvandrare, säger Göran Dahlström.
Vid kommunstyrelsens sammanträde den 26 maj föreslår han därför att kommunen säger upp avtalet.
De främsta orsakerna till att Socialdemokraterna i kommunen vill säga upp avtalet är enligt Dahlström bostadssituationen i Katrineholm samt den höga arbetslösheten, trycket på socialförvaltningen och skolorna. Kommunen kan helt enkelt inte erbjuda flyktingarna bostäder och jobb, enligt Dahlström.
Läs mer i Katrineholms-Kuriren den 19 maj!




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 maj 2010 08:40 Halvpatriot (Ej registrerad)
Äntligen ser man att dem endå i slutändan är mån om vad våran stad klarar av. Vi är övergenerösa med att ta emot invandrare! Katrineholm liksom hela riket måste börja ta mer hand om oss som faktiskt redan bor i sverige och vara måna om den svenska kulturen!
Skrivet 19 maj 2010 09:08 RiLa (Ej registrerad)
Äntligen ett vettigt förslag från Göran Dahlström och "sossarna".
Skrivet 19 maj 2010 11:49 Birgitta Rådberg (Ej registrerad)
Var är solidariteten Göran?
Det är fint att du visar hur partiet i Katrineholm ser på sina medmänniskor,detta gillar inte jag.
Solidaritet är att dela i tankar och handling.
Min röst får vänsterpartiet helt självklart!!! Upp till kamp!
Skrivet 19 maj 2010 12:03 Undrande (Ej registrerad)
Ja,Du Dahlström. Du har tydligen tagit intryck av vad jag ("Undrande") skrev i fritt om hittagande av ännu fler barn från utlandet. Vi kan inte klara av vad som helst. Denna gång måste Du också stå för din åsikt och "sätta ner foten" på riktgt utan att det hela bara blir valpropaganda. En, som är varken (s) eller (SD)men anser att Du nu har chansen att visa vad Du går för.
Skrivet 19 maj 2010 12:43 DN (Ej registrerad)
Det var ju ingen högoddsare direkt att det skulle bli så här. Synd att det tog så lång tid att inse att jobben inte räcker till.
Skrivet 19 maj 2010 14:30 Isak Nygren (Ej registrerad)
Dahlström verkar vara rädd att förlora röster till SD. Varför skulle man då komma med detta först nu?
Skrivet 19 maj 2010 14:31 Hans J (Ej registrerad)
Synd att det kanske redan gått för långt.
Lagom e bäst men den gränsen passerades för längesedan.
Skrivet 20 maj 2010 01:21 stefan (Ej registrerad)
Törs man säga äntligen?
Kommer den socialdemokratiska partipiskan att vina lika hårt som den moderata i Vellinge?
Eller pratar vi kanske om valfläsk för att locka kvar väljare och ser vi då en annan åsikt efter valet?
Skrivet 20 maj 2010 09:37 Rimor (Ej registrerad)
Håller med Hans J om att lagom är bäst och att den gränsen är passerad för längesen.
Skrivet 21 maj 2010 19:01 Birgitta Rådberg (Ej registrerad)
Ett människoliv är värdefullt och för mig är detta en självklarhet.
Ordet flykting talar sitt eget språk!