Kreatur skapar ett blickfång i Stadsparken
Relaterat
Stumma, mjuka, varma och ganska snälla står en grupp varelser numera i Stadsparkens nordöstra hörn. De halvt transparenta skapelserna i glasfiberarmerad, genomfärgad polyesterplast kommer att vara belysta inifrån när mörkret har fallit, och skimra i orange och röda nyanser.
Meningen är att de ska fungera som ett blickfång, men också skapa en samlingsplats och användas till att sitta, klänga och klättra på.
– Vuxna får också gärna klättra! sa Monika Goras vid avtäckningen.
Temat för utsmyckningen har varit kreaturstorg, eftersom platsen förut fungerat som ett sådant och Jimmy´s därmed knyter an till platsens historia.




































Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 jun 2009 14:46 Fredrik (Ej registrerad)
Har inte sett detta med egna ögon ännu men min första spontana reaktion är: vad kostade det här?
Skrivet 3 jun 2009 16:16 Mange (Ej registrerad)
Då finns det plötsligt pengar! Vad bra då behöver vi ju inte göra några nedskärningar i skola och omsorg överhuvudtaget, toppen!!
Skrivet 3 jun 2009 22:42 Jessica (Ej registrerad)
Jag blev barnsligt pirrig och glad i hela kroppen när jag såg dessa härliga fantasidjur. Hade det inte suttit ett gäng ungdomar på dessa redan, hade jag lätt börjat klättra på de tillsammas med min son. Kul! Ska bli spännande att se djuren när de lyser i mörkret. Det blir också skönare att gå hem från jobbet genom parken mitt i natten, när jag vet att dessa djur vaktar... Tack!
Jag blev barnsligt glad och pirrig i hela kroppen när jag såg dessa härliga fantasidjur. Hade det inte suttit ett gäng ungdomar på dessa redan, hade jag lätt hoppat upp med min son och låtit fantasin fixa resmålet.
Jag tar det på väg hem från jobbet en natt
Skrivet 4 jun 2009 00:32 Hans J (Ej registrerad)
Heheh olika pengar går till olika kostnader .
öronmärkta pengar kallas det...tokigt eller hur :P?
Skrivet 4 jun 2009 13:30 Yvonne (Ej registrerad)
Kalla de så kallade konstverken vad som helst men inte Kreatursmarknad! Konsnären har tydligen aldrig sett eller upplevt vare sig en ko, häst eller gris. Kalla föremålen Lekpark, Färgglädje eller något annat passande.
Tänk att det idag skall vara så svårt att få se något som är skönt och njutbart för ögat.