Glindran har fått efterlängtad asfalt
Relaterat
Fakta
Andra vägarbeten
Runtom Katrineholm har det pågått och pågår vägarbeten. Förra veckan lades ny asfalt vid cirkulationsplatsen där riksväg 52 möter nya förbifarten samt där den nya vägen slutar vid väg 55/57 öster om Katrineholm.
I mitten av augusti ska två etapper asfaltsbeläggas vid väg 52, från Glysas grav till avfarten Vrå, fornbyn. Vägräcken håller på att sättas upp längs med väg 55 vid Strångsjö.
Slalom eller omväg till jobbet? Det är en fråga som flera boende i Glindran har ställt sig när de funderat på att köra vägen mot Forssjö. Med slalom menar de att köra runt hålen i vägen, som tidigare låg tätt mellan varandra. Med omväg syftar de på att köra andra vägar som är längre, men skonsammare mot bilens framvagn och stötdämpare.
Ulf Söderberg är beläggningschef på Trafikverket i Södermanlands län. Han berättar att asfaltsbeläggningen på vägen mellan Forssjö och Glindran är klar. Asfalten är fem centimeter tjock och förstärkt av ett bärlager. En stödkant håller också på att läggas längs med den nya asfalten.
- Själva beläggningsjobbet tog ungefär tre veckor. Vi har bytt vägtrummor längs med vägen, och vi har fräst asfalten några kilometer utöver den nya asfalten, säger han.
Den nya vägen, med vägtrummor och dikning, har kostat Trafikverket cirka 11,5 miljoner kronor, enligt Ulf Söderberg. Tanken är att den ska hålla i 15 år, men för att den ska göra det kommer det att krävas en ytbehandling om sju år.










































































