Thomas Albringer är en glädjespridare på jobbet
Thomas har arbetat både på Västangården i Katrineholm med arbetsuppgifter som att nita perforerade stora lotter och packning av termometrar och på Återvinningsgruppen.
- Där fick jag skala kabel och ha sönder tvättmaskiner och spisar, säger han och skrattar.
Sedan 22 år är arbetsplatsen Holmbergs Tryckeri. Här har han diverse arbetsuppgifter.
- Just nu plockar jag ihop smörjnipplar till någon sorts maskin på SKF, säger Thomas och visar.
Tre små mojänger ska plockas ned i en liten plastpåse som sedan försluts och läggs i en kartong med de plastpåsar som redan är färdigfyllda.
- Thomas är en glädjespridare här på jobbet, berättar en av arbetskamraterna.
Thomas umgås gärna med sina vänner vid Träffpunkten i Nävertorpsskolan där man spelar spel och ser på tv ihop och tränar på Friskis & Svettis.
Ett annat fritidsintresse är dans. Thomas kan återfinnas på dansgolvet både på Safiren i Katrineholm, Amazon i Flen och på danslokal i Nyköping.
- Jag tycker både om att dansa och dansbandsmusiken.
Förr gick han och tittade på bandy på Backavallen, men det blir inte så mycket med det längre. Thomas är ingen vintermänniska, han tycker mer om sommaren.














































































