En härskare väcker misstankar
Kommunchefen Mattias Jansson har avslöjat sig som en flitig användare av okonventionell ny härskarteknik med hjälp av så kallade sociala medier.
Den nya medietekniken är, liksom de flesta tekniska landvinningar, ett medel som kan användas i goda eller mindre goda syften. Att, som ofta görs, jämföra informationstekniken via nätet med tradiditionella massmedier är sakligt sett vilseledande. Mera är relevant att jämföra den nya tekniken med tryckerier, kombinerade med en avancerad distributionsapparat.
Det finns inga tekniska begränsningar i vad som innehållsmässigt kan framställas i en tryckpress eller mångfaldigas i en kopiator. Dock finns en gedigen lagstiftning som säkrar tryckfriheten samtidigt som den undantar olämpliga eller farliga tryckta alster från de för övrigt grundlagsstadgade friheterna.
Den nya tekniken kan ses som en yttrandefrihetsrevolution i sin linda. Den extremt snabba, lätthanterliga och kostnadsmässigt överkomliga tekniken ger oanade möjligheter. Men någon strukturerad lagstiftning som rensar nätet från snusk, strunt, illasinnade rykten, lögner och annat skräp som vräks ut finns inte. Anarkin kan lätt leda till frihetens motsats.
En sund, omdömesgill användning av nätets möjligheter i folkbildningens och demokratins tjänst och för artificiella sociala kontakter människor emellan berikar mänskligheten. Men de sociala medierna och den nya teknikens många möjligheter kan i händerna på till exempel samvetslösa, omdömeslösa propagandamakare för att inte tala om hänynslösa despoter användas som vapen mot frihet och demokrati.
Att politiker och tjänstemän på lokal vardagsnivå använder sociala medier till att kommunicera med och informera medborgarna ger nya möjligheter till ökad verklig öppenhet. Rätt använda är sociala medier förträffliga medel för fortsatt demokratisk utveckling. Men om medlet får bli självändamål förloras målet ur sikte. Med allvarlig risk för felstyrning.
Dessvärre finns tecken som väcker misstankar om att Mattias Jansson som kommunchef blivit de sociala mediernas fånge. Kommunchefens vurm för medlet gör att han tenderat att omge sig med rådgivare som bland annat av legitima yrkesmässiga skäl intresserar sig mer för nya medier än för kommunalrätt, demokrati och andra övergripande kommunala frågor. Vissa kommentarer i nätdebatten tyder på att rådgivarna och deras likasinnade antagit skepnader av fångvaktare.
Det händer ibland att makthavare använder ordet öppenhet till sin motsats. Ett överflöd av information läggs ut i syfte att avleda uppmärksamheten från det som är viktigt och relevant men kanske obehagligt för berörd makthavare. Att Mattias Janssons syfte med att, som han gjorde, lägga ut skriftliga frågor, ställda av Katrineholms-Kurirens kommunreporter under ett pågående granskningsarbete, enbart var att ge medborgarna adekvat, allmän information är kvalificerat struntprat.
I nätdebatten förlöjligas vår reporters frågor med sinsemellan motstridiga påståenden: ”gammelmedia” informerar hopplöst sent och frågorna innehåller felaktigheter. Visst kunde vi ha publicerat en del av uppgifterna i dagens nyhetsartiklar tidigare. Men en viktig orsak till senfärdigheten är att vi tvingats vänta ett antal dagar på att Janssons kontor lämnade ut det underlag vi begärt in i form av offentliga handlingar. I den mån frågorna byggde på felaktigheter räknade vi med att upplysas om och rätta till dessa – innan vi publicerade något.
Det är det slaget av kontroll och eftertänksamhet som artiklar i Katrineholms-Kuriren grundas på. Tyvärr väcker Mattias Jansson misstanken om att han, medvetet eller omedvetet, lade ut delar av ett ännu inte färdigarbetat artikelunderlag på sin blogg i syfte att hindra oss från att i framtiden använda rätten att fritt samla in information. Så kan tekniken också användas!












































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 feb 2011 11:28 Erik (Ej registrerad)
Dags för KK att skicka medarbetarna på fortbildning? Det här var bland det mest okunniga jag läst på länge. Lite öststatsvarning på texten.
//Erik
Skrivet 11 feb 2011 12:26 Henry Ohlsson (Ej registrerad)
medan ni ägnar er åt konventionell härskarteknik via er ledarsida, menar ni?
Skrivet 11 feb 2011 12:31 Matte (Ej registrerad)
Att det kommer kommentarer från redan frälsta här är ingen tvekan. Men även som nybliven twittrare kan jag uppskatta förändringen hos en makthavare genom att @komunchef gjorde som han gjorde. Att alla kommer att behöva rikta in sig mot nätet är idag en verklighet. Allt handlar om annonsintäkter. Vänta nu... Är det så att KKuriren kanske är slugast av dem alla? Och lite sugna på att driva trafik till denna sida? Hmm, alla vinner.
Skrivet 11 feb 2011 12:33 Jonas (Ej registrerad)
Du skriver "Men någon strukturerad lagstiftning som rensar nätet från snusk, strunt, illasinnade rykten, lögner och annat skräp som vräks ut finns inte." Det är ju samma sak med nätet som med tryckta tidningar.
Öppenhet kan aldrig vara till ondo. Båda parter får ju komma till tals.
Skrivet 11 feb 2011 12:58 Tony Rosendahl Ordförande för V i Katrineholm (Ej registrerad)
Att tidningen granskar våra makthavare och politiker är helt i sin ordning. Det har jag skrivit tidigare men jag undrar om det inte är lite "halmgubbe" varning nu på både ledaren och artikeln. Kuriren verkar ha tagits på sängen av Janssons "offentliggörande" av frågorna. Frågorna som är värdeladdade och med inslag av "personligt" tyckande. Det är relevant att fråga hur kommunchefen använder sociala medier, vad tillför det kommunen, hur mycket kostar det, ingår det i arbetsbeskrivningen mm men med retoriken som används målar man upp en bild av en maktfullkomlig kommunchef som använder "härskarteknik". Därmed har man flyttat fokus från själva kärnfrågan, användandet av de sociala medierna, till något helt annat eftersom man själv inte behärskar eller förstår deras betydelse. (Själv kan jag inte skryta om att jag är väl insatt i användandet av de sociala medierna då jag varken twittrar, kvittrar eller facebookar.) Dessutom, rätta mig om jag har fel, så omfattas väl frågorna av offentlighetsprincipen? Nej kuriren, fortsätt granska men gör det objektivt. Låt inte detta utvecklas till en personlig vendetta.
Skrivet 11 feb 2011 13:11 M.Mond (Ej registrerad)
Kul att ni satt Katrineholm på kartan. Nu vet hela landet vilka som har de mest självgoda journalisterna.
Skrivet 11 feb 2011 13:51 Zop (Ej registrerad)
Medan vikten av sociala medier i Egypten uppmärksammas av media sitter en konservativ chefredaktör på en lokaltidning med mottot "Läs mer i papperstidningen" och ondgör sig över öppenhet. Saudiarabien kanske välkomnar även Wistbacka med öppna armar den dagen det är dags att lämna över makten.
Skrivet 11 feb 2011 14:29 Henrik (Ej registrerad)
Det här var en riktigt bakåtsträvande och dum ledare. KKuriren har gjort bort sig totalt.
Skrivet 11 feb 2011 17:24 Sven Tegsveden (Ej registrerad)
På nätet har jag inhämtat följande information och reflekterat:
1. Frågorna från KK:s reporter är bra. Helt relevanta. Det finns en lätt insinuant ton som dock håller sig innanför det tillåtnas gräns.
2. Svaren från kommunchefen är mycket bra. De inger respekt för honom.
3. KK:s ledare är för bedrövlig. Tony Rosendahls kommentar är träffande: "... jag undrar om det inte är lite "halmgubbe" varning nu på både ledaren och artikeln". Ledaren är ett riktigt självmål!
4. Även Tony Rosendahls vädjan tycker jag också är bra: "Låt inte detta utvecklas till en personlig vendetta.". Jag utgår från att alla gör sitt bästa och felbedömningar gör vi och misstag begår vi alla. Speciellt i en tid när allt ändras så fort. Låt oss alla lära oss av det som skett, och sedan gå vidare.
5. Signaturen Ola Berg skriver: "Gör, säg, och skriv bara sådant du kan stå för. Så enkelt är det." Jag håller med. Var beredd på att ALLT som du matar in i en dator, kan bli offentligt, för alltid!
6. Intressant att se så många engagerade och kloka kommentarer i denna fråga. Tänk om alla dessa människor även kunde engagera sig i andra samhällsfrågor och därmed bidra till en positiv utveckling av Katrineholm. Katrineholm behöver mer samhällsdebatt!"
Skrivet 11 feb 2011 20:23 Anders (Ej registrerad)
"I sin linda"... vilken planet ligger katrineholmskurirens redaktion på. Nu får ni väl ge er. Ni drar ju löje över hela kåren och medievärlden.
Skrivet 11 feb 2011 21:54 "Syfte och innehåll viktigare än tekniken" (Ej registrerad)
Mitt i prick tycker säkert många kommunanställda med insyn. Men skenbar glasnost och demokrati lockar ingen att öppet göra sin röst hörd.
Skrivet 11 feb 2011 22:55 que (Ej registrerad)
Katrineholmskurirens agerande är bra för Katrineholm. Det sätter kommunen på kartan. All reklam för Katrineholm är bra reklam, eftersom kommunen utanför kommungränsen är så profillöst.
Artiklarna visar att Katrineholm är en kommun där det finns krafter som vill något som ligger i linje med tiden. Krafter som mycket överraskande kommer från kommunledningen. De flesta kommunledningar i Sverige vågar inte göra något alls eftersom de lär så rädda för de okala medierna, vars intäkter till stora delar bygger på att att de kan ondgöra sig över kommunens skötsel.
Katrineholm kan vara stolta över att ha en ledning som vill ha ett öppet förhållningssätt.
Det finns ingen anledning att ondgöra sig över Katrineholmskuriren. Med denna inställning är de nedlagda snarare förr än senare.
Skrivet 12 feb 2011 11:33 Tor (Ej registrerad)
Som Sven Tegsveden skrev är frågorna på det stora hela helt okej som led i en kritisk granskning. Det är häpnadsväckande hur publiceringen kan ses som ett hot. Öppna svar på en blogg kan naturligtvis varken hota granskningsprocessen eller tidningens intäkter. En god journalist är påläst, kritiskt granskande och vet med sig när han/hon behöver dämpa sitt eget ego litet för att ge plats åt en saklig granskning i allmänintressets tjänst. Jag är ledsen att behöva säga det, men tyvärr verkar det ha brustit på den sista punkten. Man får ett väldigt narcissistiskt intryck av journalisten. Allt som kommunchefen gör och skriver tas som personliga oförrätter och försök att hindra demokratisk granskning trots att det inte finns någonting som tyder på att så skulle vara fallet.
Jag hoppas att det finns litet utrymme till självkritik. Självklart ska kommunchefen granskas, men det måste göras sakligt och inte på ett sådant sätt att den granskande journalisten låter personliga mindervärdeskänslor vinkla resultatet.
Skrivet 12 feb 2011 12:24 f.d Katrineholmare (Ej registrerad)
Aj,aj,aj...
Offentlighetsprincipen bara till för journalister (läs Kuriren)?
Jag får lätt känslan av att Kuriren vill utöva ett monopol på informationsspridning och analys av samhällsdebatten, men det är väl säkerligen feltänkt? Det är synd och skam för liberala fritänkare att försöka hindra eller styra opinionen via detta mycket plumpa försök att utse en syndabock för att tekniken och informationsflödet ser helt annorlunda ut idag. Att insinuera att sociala medier är ett medel för att avleda verklig insyn och debatt är ett präktigt självmål. Om det nu föreligger dolda agendor eller frågor som behöver lyftas i annat ljus borde väl Kurirens undersökande reportrar kunna skriva om det? Eller är det för komplicerat för dessa kvackande "journalister" som på sin höjd har folkhögskoleutbildning?
Nej, jag manar till skärpning och till eftertanke. En entreprenör och nydanare ska inte stoppas av "Pravda". Om 5 år tror jag ledaren kommer att känna olust inför denna publicering. Eller är verkligheten sådan att det påKurirens ledarredaktion florerar ett Ines Uusman-tänkande dvs att Facebook, Twitter etc bara är en fluga som snart går över?
Skrivet 12 feb 2011 12:44 Erik Gertkvist (Ej registrerad)
Katrineholmskurirens beteende kan sammanfattas i "Surt sa räven om rönnbären". Jag kan inte tänka mig bättre användning av sociala medier än att göra som kommunalchefen gjorde - framför allt eftersom frågorna hade starka tecken på "Vad är detta för fåneri och slöseri med skattemedel".
Med denna ledare spårar Katrineholmskuriren ut i överdrifternas och paranoians träskmarker. För att vara brutal: det finns mängder av diktatorer som skapats och bibehållits genom tidningar och andra envägsmassmedier som radio och film. Jag kan däremot inte tänka mig någon som lyckas skapa diktatur via diskussionsforum, Facebook eller Twitter, eftersom läsarna här skulle kunna ge svar på tal direkt.
Skrämmande är att en svensk ledarskribent utanför Flamman på fullt allvar skriver "En sund, omdömesgill användning av nätets möjligheter ..." - det är ju så diktatorer alltid motiverat censur, förtryck och inskränkningar. Mubarak sade exakt samma sak innan han tvingades i exil - "visst är det bra med demokrati, men då måste den vara ansvarsfull - och det är jag som bestämmer vad som är ansvarsfullt".
Gammelmedia är numera en av många informationskanaler. Ni har inte längre något problemformuleringsprivilegium, och ni besitter intelängre kommandohöjderna. Wake up and smell the coffe! Ni kan anpassa er till verkligheten 2.0 eller förena er med A-pressens konkursade tidingar.
Skrivet 12 feb 2011 16:49 skendemokrati (Ej registrerad)
Ledaren slår verkligen huvudet på spiken. För det handlar inte om att använda sociala medier eller inte, det handlar om hur de används. Det finns verkligen mycket att önska när det gäller ledarskapet. Men som någon tidigare skrev, det är nog ingen anställd som vågar ta bladet från munnen eftersom det är lätt att göra sig av med eller tysta de som är obekväma.
Skrivet 13 feb 2011 18:14 Skattebetalare i Katrineholms kommun (Ej registrerad)
Synd att många tycks uppfatta twitterdebatten som en generationsfråga.
Om transparensen är allvarligt menad skulle jag, som kommunmedborgare, vilja att kommunchefen gav sin syn på Marlene Hamschs frågor och inte studsade bort SITT ANSVAR.
Dessutom får han gärna lista de högre tjänstemän som lämnat sin tjänst sedan hans tillkomst o varför. Det intresserar mig mer än ev. sötsug.
Skrivet 13 feb 2011 21:46 Också Expressens chefredaktör funderar... (Ej registrerad)
Se Expressens chefredaktörs funderingar och fundera själv du också: http://blogg.expressen.se/thomasmattsson/entry.jsp?messid=646951
Skrivet 16 feb 2011 13:53 Britta (Ej registrerad)
Herr Wistbacka - vore det inte på sin plats att delta och besvara åtminstone några av kommentarerna som inkommit på din ledare? Det vore väl ett rätt bra utnyttjande av kommentarsmöjligheten. Vissa här ställer faktiskt ganska relevanta frågor till KKuriren.
Skrivet 17 feb 2011 10:11 Hanna Jansson (Ej registrerad)
Det var inget dåligt magplask. Kk får känna på hur det är när man inte kan vinkla de svar man fått efter eget bevåg, utan att ange vilken fråga de egentligen är svar på. Öppenhet gäller bara för att medierna ska kunna granska makthavarna och med makt att publicera så som det passar dem. Att kalla detta härskartekniker och att visa upp sin förnärmelse på ledarsida är ju att göra åtlöje av journalistik i stort. Välkommen till 2000-talet, jag rodnar å era vägnar.