Behåll den duktiga personalen på Linden
Relaterat
Oro för omflyttning. På Lövåsens sjukhem finns en avdelning som kallas Linden där det arbetar mycket uppskattad personal. Insändarskribenten råder de ansvariga att behålla den ”handplockade” personalen på avdelningen intakt. Bild: Stina Järperud
Fakta
Hur länge ska Katrineholms kommun fortsätta att skära ner på vården?
Vad finns det för anledning att göra förändringar på avdelningen Linden?
Där finns personal som är specialutbildade för att ta hand om och vårda människor i livets slutskede. Vem som helst passar inte av olika skäl att arbeta med sådan vård där en människa tillbringar sin sita tid i livet, en nog så krävande uppgift. Den personal som nu har sitt arbete på avdelningen är ”handplockade” för att allt ska fungera på bästa sätt. De ger sin själ, använder huvud och kropp för att patienterna ska få tillbringa sin sista tid så smärtfri så långt det är möjligt och få vara lugna.
Vad använder ni er av då ni fattar beslut? För mig verkar det som om ni sitter på ångvältar och hänsynslöst kör över personal, utan att de ens får komma till tals. Det skulle inte skada att samtala med dem, eftersom de har stor kunnighet om vad det handlar om.
Jag har själv erfarenhet av avdelning Linden eftersom jag gjorde många besök där då min bästa vän tillbringade sin sista tid i livet där. Jag upplevde då värme och omtanke från personalen både då det gällde mig, som besökare, och min vän. Det underlättade också för mig då det var en tung tid medan det pågick och det känns fortfarande tungt. Den goda omvårdnaden var en tröst i alla fall då min vän många gånger påtalade hur bra hon hade det på Linden och hur underbar personalen var.
Ni borde prova på att arbeta där en månad de arbetspass som personalen har och göra det lilla ni skulle kunna göra där. Samtidigt skulle ni då få en inblick i vad den underbara personalen gör för både patienter, anhöriga och andra besökare. Efter den tiden, då ni fått se och uppleva vad det handlar om, och då ni sitter vid ert ordinarie bord igen och efter att ha pustat ut efter det hårda arbetet kanske ni fattar klokare beslut då det gäller vården. Kanske till och med börjar fundera på andra sätt att spara in pengar, till exempel minska antalet politiker till att börja mer. Ni har redan skurit ner för mycket på vården, sluta med det innan personalen stupar eller att färre vill arbeta inom vården, tänk på att ni själva kan drabbas på det ena eller andra sättet. Låt personalen få känna sig trygg på sin arbetsplats och få arbetsro så de kan utföra sitt arbete på bästa sätt i sitt både fysiskt och psykiskt tunga arbete.
Jag känner stor empati för de drabbade.
Upprörd och besviken invånare i Katrineholms kommun

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 20 nov 2009 08:19 Usk på Linden (Ej registrerad)
Ang behåll den duktiga personalen på Linden.Tack för din fina artikel.Jag är en av dom som förnärvarande jobbar på avd Linden, vi har lagt ned våran själ i denna avd för att den ska fungera som den gör idag men tyvärr är det inte värt någonting när det kommer till dom som bestämmer. Enligt dom kan alla undersköterskor göra samma jobb. Ett tydligt tecken på hur långt ifrån verkligheten dom är. Katrineholmskommun kunde vara stolt i 2 år över att ha en mycket fungerande palliativ verksamhet, nu har den slagits sönder och vem vet om den någonsin kan byggas upp igen? För vem orkar när det i slutändan inte är någonting värt?
Skrivet 20 nov 2009 17:22 T:W (Ej registrerad)
Hejsan!
Denna person som gjorde den fina skrivelsen om Linden känner jag personligen och vet vad hon har gott igenom under hösten och hur ledsen hon varit, men tack vare denna personal på Linden så orkade hon hälsa på sin vännina nästan dagligen för att vännen inte skulle känna sig ensam visserligen hade hon sin familj som stöttade hon som var sjuk, även barnen hjälptevänninan när hon hälsade på.
Låt linden vara kväl, för jag skulle vilja se er som bestämmer att ta bort denna fina anläggning för ni kommer inte dit för ni får åka till bättre ställen eftersom ni sitter på tronen och har bra betalt och fin sjukförsäkring. Politiker, ta och vakna ur dvalan ni sitter i, jag tror ändå att ni har ett got hjärta nånstans och inte vill ta bort Linden.Kämpa på tjejer.
Skrivet 21 nov 2009 11:09 Timvik (Ej registrerad)
Ja, låt Linden med dess personal vara kvar!
Jag har jobbat på Linden som timvikarie, och vilken insats personalen där gör, det går inte att beskriva i ord!